MIC5209-3.3YM
DigiKey Part Number
576-1273-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5209-3.3YM
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MIC5209-3.3YM Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
25 mA
Packaging
Tube
PSRR
75dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA