MIC5213-3.3YC5-TR
DigiKey Part Number
576-2753-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2753-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2753-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5213-3.3YC5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 80MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SC-70-5
EDA/CAD Models
MIC5213-3.3YC5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
750 µA
Series
Current - Supply (Max)
3 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 80mA