MIC5366-1.8YC5-TR
DigiKey Part Number
576-3203-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-3203-1-ND - Cut Tape (CT)
576-3203-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5366-1.8YC5-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5
EDA/CAD Models
MIC5366-1.8YC5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
39 µA
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 150mA