MSC50DC70HJ
DigiKey Part Number
150-MSC50DC70HJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC50DC70HJ
Description
BRIDGE RECT 1P 700V 50A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Silicon Carbide Schottky 700 V Chassis Mount SOT-227 (ISOTOP®)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 700 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Technology
Silicon Carbide Schottky
Supplier Device Package
SOT-227 (ISOTOP®)
Voltage - Peak Reverse (Max)
700 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
50 A