PIC16F15375-E/MV
DigiKey Part Number
PIC16F15375-E/MV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15375-E/MV
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 35x10b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz