PIC16F1936T-I/ML | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F1936T-I/ML |
Description | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F1936T-I/ML Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 256 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 512 x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 11x10b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |