PIC16F1947-I/PT
DigiKey Part Number
PIC16F1947-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1947-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 64-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC16F1947-I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 17x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz