PIC18F1320-E/SO
DigiKey Part Number
PIC18F1320-E/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F1320-E/SO
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (4K x 16) FLASH 18-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F1320-E/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 7x10b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
25MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
UART/USART
Supplier Device Package
18-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)