PIC18F1320T-I/SO
DigiKey Part Number
PIC18F1320T-I/SOTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18F1320T-I/SOCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18F1320T-I/SODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F1320T-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 18-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F1320T-I/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 7x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
UART/USART
Supplier Device Package
18-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)