PIC18F1320T-I/SS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-SSOP
PIC18F1320T-I/SS
DigiKey Part Number
150-PIC18F1320T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC18F1320T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC18F1320T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F1320T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F1320T-I/SS Models
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 7x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)