PIC18F44K20T-I/ML
DigiKey Part Number
PIC18F44K20T-I/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18F44K20T-I/MLCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18F44K20T-I/MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F44K20T-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-QFN (8x8)
EDA/CAD Models
PIC18F44K20T-I/ML Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz