PIC18F46Q35-I/P
DigiKey Part Number
150-PIC18F46Q35-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F46Q35-I/P
Description
64KB FLASH, 4KB RAM, 128 BASIC L
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 40-PDIP
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 22x10b SAR; D/A 1x8b
Speed
64MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
40-PDIP
Number of I/O
35
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)