PIC18F55K42T-I/PT
DigiKey Part Number
PIC18F55K42T-I/PT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18F55K42T-I/PT-CT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18F55K42T-I/PT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F55K42T-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 48-TQFP-EP (7x7)
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 43x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz