PIC18F6527-I/PT
DigiKey Part Number
PIC18F6527-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F6527-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (24K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC18F6527-I/PT Models
Packaging
Tray
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 12x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz