PIC18F66K80-E/MR
DigiKey Part Number
PIC18F66K80-E/MR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F66K80-E/MR
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-VQFN (9x9)
EDA/CAD Models
PIC18F66K80-E/MR Models
Packaging
Tube
RAM Size
3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
64MHz