PIC24FJ128GA008-I/PT
DigiKey Part Number
PIC24FJ128GA008-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ128GA008-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (43K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24FJ128GA008-I/PT Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 16x10b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
16MHz