PIC32MM0064GPL028-I/SP
DigiKey Part Number
PIC32MM0064GPL028-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MM0064GPL028-I/SP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-SPDIP
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10/12b; D/A 1x5b
Core Processor
MIPS32® microAptiv™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
25MHz
Supplier Device Package
28-SPDIP
Connectivity
Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)