SMLJ90AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 1,251
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,517
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Bourns Inc.
KYOCERA AVX
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
146V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
SMLJ90AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMLJ90AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ90AE3/TR13
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V