TC1262-3.3VDBTR
DigiKey Part Number
TC1262-3.3VDBTR-ND - Tape & Reel (TR)
TC1262-3.3VDBCT-ND - Cut Tape (CT)
TC1262-3.3VDBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1262-3.3VDBTR
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TC1262-3.3VDBTR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
130 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
64dB (1kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 500mA