TC1265-3.3VOATR
DigiKey Part Number
150-TC1265-3.3VOATR-ND - Tape & Reel (TR)
150-TC1265-3.3VOATRCT-ND - Cut Tape (CT)
150-TC1265-3.3VOATRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1265-3.3VOATR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
TC1265-3.3VOATR Models
PSRR
64dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 800mA