ME112S-12
DigiKey Part Number
5943-ME112S-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME112S-12
Description
DC/DC CONVERTER,1W,12V IN,12V OU
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 100mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Current - Output (Max)
100mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)