0430300001-03-Y0
DigiKey Part Number
0430300001-03-Y0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0430300001-03-Y0
Description
3" PRE-CRIMP A2040Y YELLOW
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 20 AWG Jumper Lead Socket to Cable (Round) Tin 3.00" (76.20mm)
Category
Wire Gauge
20 AWG
Contact Finish
Tin
Series
Color
Yellow
Contact Finish Thickness
40.0µin (1.02µm)
Contact End
Socket to Cable (Round)
Length
3.00" (76.20mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
3" PRE-CRIMP A2040A ORANGE
In-Stock: 0
3" PRE-CRIMP A2040B BLACK
In-Stock: 449
3" PRE-CRIMP A2040G GREEN
In-Stock: 678
3" PRE-CRIMP A2040L BLUE
In-Stock: 0
3" PRE-CRIMP A2040N BROWN
Alternate Length
2" PRE-CRIMP A2040Y YELLOW
4" PRE-CRIMP A2040Y YELLOW
In-Stock: 10
5" PRE-CRIMP A2040Y YELLOW
6" PRE-CRIMP A2040Y YELLOW
8" PRE-CRIMP A2040Y YELLOW