ECASD60G227M010K00
DigiKey Part Number
490-5458-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5458-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECASD60G227M010K00
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 10mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECASD60G227M010K00 Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm