ECASD60J157M010K00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Murata Electronics
In Stock: 2,297
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 1,899
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
Similar
150 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 10mOhm 1000 Hrs @ 105°C
ECASD60J157M010K00
DigiKey Part Number
490-5466-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECASD60J157M010K00
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECASD60J157M010K00 Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm