LQM18PN2R2MGHD
DigiKey Part Number
490-14478-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-14478-1-ND - Cut Tape (CT)
490-14478-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18PN2R2MGHD
Description
FIXED IND 2.2UH 1.05A 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 1.05 A 250mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM18PN2R2MGHD Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
70MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
250mA