NFM21PC474R1C3D
DigiKey Part Number
490-2537-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-2537-1-ND - Cut Tape (CT)
490-2537-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM21PC474R1C3D
Description
CAP FEEDTHRU 0.47UF 20% 16V 0805
Detailed Description
0.47 µF Feed Through Capacitor 16V 2 A 30mOhm 0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
NFM21PC474R1C3D Models
Category
Current
2 A
Manufacturer
Murata Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
0.47 µF
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
16V