RCE5C1H102J0M1H03A
DigiKey Part Number
490-7323-1-ND - Cut Tape (CT)
490-7323-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCE5C1H102J0M1H03A
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 RAD
Detailed Description
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
RCE5C1H102J0M1H03A Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C