RCE5C2A102J0A2H03B
DigiKey Part Number
490-12864-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCE5C2A102J0A2H03B
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
RCE5C2A102J0A2H03B Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C