DMS-20PC-4/20S-C
DigiKey Part Number
811-1075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMS-20PC-4/20S-C
Description
PROCESS METER 4-20MA LED PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
Process Meter LED - Red Characters Display Panel Mount
EDA/CAD Models
DMS-20PC-4/20S-C Models
Category
Number of Characters Per Row
3.5
Display Characters - Height
0.370" (9.40mm)
Series
Voltage - Supply
Loop Power
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 33.93mm x 21.29mm
Type
Process Meter
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Type
Process
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Measuring Range
4 ~ 20mA