PQU650M-12P
DigiKey Part Number
811-PQU650M-12P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQU650M-12P
Description
AC/DC CONVERTER 12V 650W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.69" H (152.4mm x 101.6mm x 42.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cTUVus, TUV, UKCA
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
54.2 A