NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP
DigiKey Part Number
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB) 2.8" (71.12mm) 320 x 240 (QVGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP Models
Category
Viewing Area
57.60mm W x 43.20mm H
Packaging
Box
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Interface
Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB)
Controller Type
ST7789Vi
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)