BUK7J1R4-40HX
New Trench 9 automotive MOSFETs from Nexperia, with 30% reduction in RDS(on)
BUK7J1R4-40HX
DigiKey Part Number
1727-7419-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7419-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7419-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7J1R4-40HX
Description
MOSFET N-CH 40V 190A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 120A (Tc) 395W (Tc) Surface Mount LFPAK56; Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BUK7J1R4-40HX Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
126 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+20V, -10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8155 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
395W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
LFPAK56; Power-SO8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA