BUK964R7-80E,118
DigiKey Part Number
1727-BUK964R7-80E,118TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK964R7-80E,118CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK964R7-80E,118
Description
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 120A (Tc) 324W (Tc) Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BUK964R7-80E,118 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
92.1 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
15340 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power Dissipation (Max)
324W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA