BZT52-B18-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 2,725
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 2,465
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Zener Diode 18 V 590 mW ±2% Surface Mount SOD-123
BZT52-B18-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT52-B18-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-B18-QX
Description
DIODE ZENER 18V 590MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
590 mW
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms