PESD24VS1ULZ
DigiKey Part Number
1727-PESD24VS1ULZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD24VS1ULZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD24VS1ULZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD24VS1ULZ
Description
TVS DIODE 24VWM 70VC DFN10062
Customer Reference
Detailed Description
70V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006-2
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
23pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26.5V
Package / Case
SOD-882
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
150W