PSMN012-60HLX
DigiKey Part Number
1727-PSMN012-60HLXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN012-60HLXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN012-60HLXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN012-60HLX
Description
MOSFET 2N-CH 60V 40A LFPAK56D
Detailed Description
Mosfet Array 60V 40A (Ta) 64W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.4nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2953pF @ 25V
Power - Max
64W (Ta)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Supplier Device Package
LFPAK56D
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
40A (Ta)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.5mOhm @ 10A, 5V