PSMN014-60HSX
DigiKey Part Number
1727-PSMN014-60HSXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN014-60HSXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN014-60HSXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN014-60HSX
Description
MOSFET 2N-CH 60V 30A LFPAK56D
Detailed Description
Mosfet Array 60V 30A (Ta) 53W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23.6nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1578pF @ 25V
Power - Max
53W (Ta)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
30A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 10A, 10V