PSMN045-100HLX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSMN045-100HLX |
Description | MOSFET 2N-CH 100V 21A LFPAK56D |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 100V 21A (Ta) 53W (Ta) Surface Mount LFPAK56D |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA |
Manufacturer Nexperia USA Inc. | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.5nC @ 5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2152pF @ 25V |
Part Status Active | Power - Max 53W (Ta) |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Mounting Type Surface Mount |
FET Feature Logic Level Gate | Package / Case SOT-1205, 8-LFPAK56 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V | Supplier Device Package LFPAK56D |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Ta) | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 42mOhm @ 5A, 10V |