PSMN4R1-60YLX
DigiKey Part Number
1727-PSMN4R1-60YLXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN4R1-60YLXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN4R1-60YLXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN4R1-60YLX
Description
MOSFET N-CH 60V 100A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 100A (Tc) 238W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
103 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7853 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
238W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.1mOhm @ 25A, 10V