PSMNR90-40SSHJ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSMNR90-40SSHJ |
Description | MOSFET N-CH 40V 375A LFPAK88 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 375A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 166 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12888 pF @ 25 V |
Part Status Obsolete | FET Feature Schottky Diode (Body) |
FET Type | Power Dissipation (Max) 375W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Mounting Type Surface Mount |