GYC1C820MCQ1GS
DigiKey Part Number
GYC1C820MCQ1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYC1C820MCQ1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYC1C820MCQ1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYC1C820MCQ1GS
Description
CAP ALUM HYBRID 82UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
82 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C