RPS1C151MCN1GS
DigiKey Part Number
493-3853-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3853-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3853-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS1C151MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPS1C151MCN1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm