UKL2A220KPD
DigiKey Part Number
493-16882-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL2A220KPD
Description
CAP ALUM 22UF 10% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKL2A220KPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
136 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
272 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C