UPJ1J330MED1TD
DigiKey Part Number
493-5073-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5073-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1J330MED1TD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1J330MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
305 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
520 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C