CT-94EW203 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 300
Datasheet
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 18.0 Turn Top Adjustment
CT-94EW203
DigiKey Part Number
563-CT-94EW203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-94EW203
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CT-94EW203 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)
Tolerance
±10%