HG37-010-AB-00
DigiKey Part Number
563-HG37-010-AB-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HG37-010-AB-00
Description
24V DC PLANETARY GEAR MOTOR, 460
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Motor Gearmotor 460 RPM 24VDC
Category
RPM
460 RPM
Manufacturer
Nidec Components
Torque - Rated (oz-in / mNm)
4.107 / 29
Series
Size / Dimension
Round - 1.457" Dia (37.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.236" (6.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.913" (23.20mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Solder Tab
Function
Gearmotor
Gear Reduction Ratio
10
Voltage - Rated
24VDC