HG37-060-AA-00
DigiKey Part Number
563-HG37-060-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HG37-060-AA-00
Description
12V DC PLANETARY GEAR MOTOR, 70
Detailed Description
DC Motor Gearmotor 70 RPM 12VDC
Category
RPM
70 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
27.76 / 196
Series
Size / Dimension
Round - 1.457" Dia (37.00mm)
Diameter - Shaft
0.236" (6.00mm)
Length - Shaft and Bearing
0.913" (23.20mm)
Gear Reduction Ratio
60
Voltage - Rated
12VDC