ST-4ETA203
DigiKey Part Number
563-ST-4ETA203TR-ND - Tape & Reel (TR)
563-ST-4ETA203CT-ND - Cut Tape (CT)
563-ST-4ETA203DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-4ETA203
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
20 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
ST-4ETA203 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%