ST-5ETW202
DigiKey Part Number
563-ST-5ETW202TR-ND - Tape & Reel (TR)
563-ST-5ETW202CT-ND - Cut Tape (CT)
563-ST-5ETW202DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-5ETW202
Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 14.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST-5ETW202 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
14.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
2 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.236" x 0.169" Face (6.00mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%