04056EA-12V-E6J-8
DigiKey Part Number
12-04056EA-12V-E6J-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04056EA-12V-E6J-8
Description
FAN 40X56MM 12VDC PWM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial (Dual) 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 45.9 CFM (1.29m³/min) 4 Wire Leads per Fan
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
80.5dB(A)
Series
Power (Watts)
60 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads per Fan
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cURus, VDE
Width
56.00mm
Current Rating (Amps)
5.00A
Air Flow
45.9 CFM (1.29m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
12.500 in H2O (3113.5 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C